Dnes je [wpdts-date]
svátek má Vojtěch

Nemůžete do ciziny kvůli viru. Pomůže pojištění storna?

Zaplatili jste si ubytování v zahraničním penzionu, ale nakonec tam nemůžete přijet kvůli zavřeným hranicím, varování úřadů, drahým testům nebo nutné karanténě. Prozkoumali jsme, k čemu vám bude pojištění storna.

V červnu jste byli optimisté a objednali si prázdninový týden třeba v rakouském, slovenském nebo slovinském penzionu. Dovolená vás čeká teprve v dalších týdnech, máte ji už zaplacenou. Jenže hrozba zavřených hranic nebo dalších omezení (drahé testy a povinná karanténa) v posledních dnech zase roste.

Žádnou paniku, říkáte si. Sjednali jste si přece cestovní pojištění – včetně pojištění storna právě pro případ, že by přišla nečekaná komplikace, která vám znemožní odjet. Zvlášť když nejde o pouhou vaši obavu, ale o reálné omezení, kvůli němuž byste vůbec nemohli do penzionu přijet.

Jenže: takhle to bohužel nefungovalo ani před rozšířením koronaviru na italské hory letos v únoru. Přestože epidemie tehdy splňovala základní princip pojištění, tedy nečekanou a málo pravděpodobnou událost, šanci jste měli jenom u tří z deseti pojišťoven – Kooperativy, Generali České pojišťovny a Slavie. U ostatních pojišťoven jste měli smůlu i v případě, že před cestou do konkrétního regionu oficiálně varovaly úřady, nepomohly vám dokonce ani zavřené hranice.

Některé pojišťovny na konci zimy pro jistotu dočasně přestaly pojištění storna nabízet novým zájemcům. A když ho pak vrátily do nabídky, bylo to už s upravenými podmínkami. Na koronavirová omezení se teď pojištění storna nevztahuje ani u jedné ze zhruba deseti pojišťoven, jejichž podmínky jsme prozkoumali.

Pojišťovna Slavia přidala mezi takzvané výluky právě epidemii a pandemii.

U Generali České pojišťovny je rozhodující, kdy jste si pojištění storna sjednali. Jestli od 9. března, nevztahuje se na případy, kdy zrušíte cestu kvůli varování ministerstva zahraničí (doporučení necestovat do určité oblasti), kvůli vyhlášení mimořádných ochranných opatření ani kvůli tomu, že daný region postihla epidemie. U smluv sjednaných do 8. března taková omezení neplatí.

Určitou naději stále dávají podmínky Kooperativy na jejím webu. Případy, na které se pojištění storna vztahuje, totiž v porovnání s konkurencí definuje poměrně volně a přímo z nich nevyplývá omezení ohledně epidemie či varování úřadů. Podle mluvčího Milana Káni by však ani Kooperativa u novějších smluv takové případy neproplatila.

Zdůrazňujeme, že řeč je o individuálně sjednaném ubytování. Pro dovolenou s cestovní kanceláří letos platí odlišné podmínky: Takový zájezd by sice musela sama zrušit (pokud nemůže klienty dopravit na místo), ale až na výjimky může klientům místo peněz dát jenom poukazy na další zájezd – podrobná pravidla stanoví speciální zákon zvaný Lex voucher, o němž jsme podrobně psali.

Neřiďte se jenom cenou

Samotné pojištění storna je v rámci cestovního pojištění spíše doplňkem. I v něm ale najdeme výrazné rozdíly. Vyplatí se je prostudovat, když nechcete přijít o peníze za drahý zájezd, letenku nebo ubytování.

Obecně velkým rozsahem krytí nás zaujala Uniqa – vedle „běžných“ případů jako ztráta zaměstnání, nemoc, úraz, úmrtí nebo vážná škoda v místě bydliště se totiž vztahuje třeba i na nesložení maturitní či závěrečné zkoušky nebo zrušení plánované svatby, pokud byla důvodem zrušené cesty.

Většina konkurentů uvádí kratší seznam situací, při nichž můžete pojištění storna využít. Základem je každopádně případ, kdy sami onemocníte (potvrzeno lékařem) nebo třeba když zůstanete doma kvůli nemoci „osoby blízké“. Takovou nemocí je i covid-19. Jde o jediný případ související s koronavirem, kdy vám pojišťovny proplatí stornopoplatky.

Jak postupovat, když do zahraničního penzionu nemůžeme přijet „jenom“ proto, že tamní vláda zakázala příjezd českých turistů nebo byste museli zaplatit další tisíce korun za testy? Pojištění storna bohužel nepomůže. Nezbývá než se domluvit přímo s ubytovatelem a doufat v jeho vstřícnost.

„Pokud destinace nepřijímá turisty, nemůže vám dodavatel služby (pronajímatel) dodat zakoupenou službu, takže je na něm, aby se s vámi nějak vyrovnal,“ říká Vlastimil Divoký, mluvčí ERV Evropské pojišťovny.

S takovým optimistickým výkladem je ale spíš výjimkou. Podle jiných názorů je totiž pronajímatel připraven službu poskytnout, zvlášť když jeho země dál přijímá turisty a jednou z mála výjimek by kvůli zvýšenému riziku nákazy byli právě hosté z Česka. Záleželo by i na podmínkách konkrétní rezervační smlouvy, takovou nepravděpodobnou situaci ale doteď většinou vůbec neřešily.

Tomu, kdo nemůže vycestovat, nabízejí některé pojišťovny alespoň bezplatné zrušení cestovního pojištění. Když nikam nepojedete, vrátí vám to, co jste za jeho sjednání zaplatili. Pochopitelně musí jít o jednorázové pojištění (na dobu vaší dovolené), ne dlouhodobé (roční).

Léčebné výlohy neproplatí pouze Direct

Naopak bez obav můžete spoléhat na hlavní část cestovního pojištění, což je pojištění léčebných výloh. Samozřejmě jenom tehdy, když odcestujete do státu, který má na takzvaném koronavirovém semaforu zelenou nebo oranžovou barvu, ne červenou.

Skoro všechny pojišťovny kryjí i riziko koronaviru. K nemoci Covid-19 přistupují stejně, jako když se na dovolené v cizině nakazíte jinou nemocí.

Výjimkou je Direct pojišťovna. „V pojistné smlouvě máme výluku na epidemie a pandemie, kam Světová zdravotnická organizace řadí i Covid 19. Nejde o nepředvídatelnou událost, kvůli kterým pojišťovny vlastně existují. Denně Covidem onemocní na světě tisíce lidí. Pokud se vydávám na cestu do zahraničí, musím počítat s rizikem, že se nakazím,“ vysvětluje mluvčí Nela Maťašeje.

Epidemii a pandemii z hrazení léčebných výloh ještě v únoru výslovně vylučovaly i Kooperativa a ČSOB Pojišťovna. Obě teď ujišťují, že takové omezení v případě Covid-19 neuplatní.

„Kooperativa hradí v zeleně a oranžově označených zemích z pojištění léčebných výloh i události související s onemocněním Covid-19,“ ujišťuje mluvčí Milan Káňa.

ČSOB Pojišťovna už na konci února vydala veřejný příslib, v němž slibuje proplatit léčebné výlohy i v případě epidemie či pandemie.

Zdroj: https://www.penize.cz/cestovni-pojisteni/417069-nemuzete-do-ciziny-kvuli-viru-pomuze-pojisteni-storna

Neodcházejte, získejte slevu Vaše pojistky

Získejte slevu 10% na Vaše auto pojištění

Facebook – #pojisteniolomouc
Instagram – #pojisteniolomouc